OK1OAB – Polní den 2006 – Klínovec 1244m

 

144 MHz      FT-847               200 W    18el M2

432 MHz      FT-897                 20 W    38el M2

1296 MHz    FT-817+XVRT    20 W    35 F9FT

 

Letošní Polní den by pro nás opravdu polní. Všechno jsme dovezli a postavili na místě, žádná 50m věž nebo přístřešek. Ani nemáme vybudované trvalé kontestové stanoviště někde na kopci.

 

 Organizace celé akce jsem se ujal já, Honza OK1COM. Běžně jezdím na závody s „polní“  výbavou, ale teď bylo nutné zajistit přípravu zařízení pro tři pásma, včetně toho odkud se bude vysílat. Jasno jsem měl v tom, že vše musíme dovést na místo a od základů vybudovat. Po dlouhém rozhodování, zda to má nebo nemá cenu, jsem se rozhodnul pro Klínovec. Poslední roky se z této dominanty Krušných hor jezdí jen mikrovlny. Kontaktoval jsem svůj kontakt, který má na starosti bývalý hotel a přilehlé prostory, a bylo jasno. Teď už jenom zařídit, aby se nic nezapomnělo.

 

Ač je to součást každého mého závodu, tentokrát to bylo obzvlášť náročné. Ještě ve středu jsem byl na zkoušce, přesto jsem měl už hlavu plnou Polního dne. Postupné přidělování úkolů vyvrcholilo ve čtvrtek, kdy jsem musel zabalit všechno své závodní vybavení + klubové věci. Cílem celodenního snažení byla garáž plná kufrů a igelitek s všelijakým harampádím. Když jsem zaléhal ke spánku bylo mi tak špatně, že jsem si říkal proč já to vlastně dělám. V pátek jsem od rána nedělal nic jiného, než že jsem se snažil vtěsnat obsah garáže do mého malého VW Polo, a to tak, aby se tam v podstatě až na dva stolky a několik židlí vešlo veškeré zařízení pro pásma 2m, 70cm a 23cm a to včetně stožárů, antén, stanů, jídla a pití. Po využití veškerého místa v autě a na autě bylo vše naložené a připravené na 170km cestu z Prahy na Klínovec.

 

Letos navíc vyšel pátek před polňákem na den odjezdu na prázdniny. Jak to vypadalo na silnicích ví všichni, co v pátek někam jeli. S Michalem jsme se přes zácpy a objížďky dokodrcali na Klínovec kolem sedmé večerní, kde už na nás nervózně čekal zbytek týmu. Po patřičném uvítacím ceremoniálu se správcem objektu jsme se dali do práce. Mlha se sice nedala krájet, ale viditelnost byla malá. Jako první jsme postavili nově koupený hlavní vysílací stan. Následovaly stožáry a antény 2m a 70cm. Za umělého osvětlení jsme budovali až do půlnoci. Večer se ochladilo a začala padat rosa, vše bylo mokré. Ke spánku jsme uléhali s funkčním 2m a stojícím stožárem na 70cm. V sobotu dopoledne jsme s časovou rezervou dokončili všechna pásma před Polním dnem mládeže (PDM). Během dopoledne se nám do stanu nastěhovalo neuvěřitelné množství much. Naštěstí se jich většina držela v předsíňce a až tak neotravovali.

 

Těsně před PDM jsem zjistil, že dvoumetr nemoduluje. Vyhodil jsem kecací zařízení a sluchátka s mikrofonem a nasadil na PDM originální mike od Yaesu. Mezitím co kluci (2m - David OK1GET a 70cm - Michal OK1GHZ) zápasili na pásmu hledal jsem závadu na Kecalovi. Sice jsme tam uvnitř objevili odpadnutý jeden drátek, závada byla ve sluchátkách, respektive v přívodní šňůře. S velkými nadějemi na dobrý výsledek jsme sledovali průběh PDM a porovnávali výsledky s loňskými. Vypadá to na diplom na obou bandech. Dobrá práce!

 

S chutí jsem zasednul k dvoumetru a rozjel hlavní závod. Hodinový rate vyšplhal až na hodnotu 15.000 bodů/hod. Sedmdesátku si vychutnával Michal OK1GHZ a na 23cm zasednul Michal OK1LOL. Během večera jsme se trochu prostřídali a na noční směnu jsme opět usedli já a Michal GHZ. Venkovní pracoviště pro 23cm jsme sklidili, protože začala padat rosa a byla šílená kosa. Noční závodění jsme si pěkně užili. Bylo menší rušení a stále spoustu stanic. Především Michal GHZ povídal jak si pěkně zatelegrafoval a že se poprvé na 70tce přes noc nenudil. Během noci bylo jasno a krásně byly vidět hvězdy. Ač úchvatná podívaná na noční oblohu, zima mne zahnala zpět do stanu k zařízení. Noc byla krátká už po třetí hodině se pomalu začínalo rozednívat. Hvězdy mizely, za to vítr zesiloval.

 

Ráno foukalo tak, že jsem se vážně bál o antény a stany. Na vedlejším Fichtelbergu ukazovala meteostanice nárazy větru až 80 km/h! Vítr kácel židle, papíry odlétaly do dalekých končin, stan se vlnil a mlátil operátory po hlavě. Vítr byl tak silný, že nám protočil jednotlivé části stožáru a otočil anténu až od 180°. Rotátor to vydržel, ale stožár ne. Klobouk dolů před pány z Yaesu co rotátory navrhovali. Po poledni jsme vážnou situaci se směrováním museli vyřešit a stožár šel dolů. V inkriminovaném místě jsme stožár provrtali a zajistili šroubem.

 

Během víkendu jsme měli hned několik návštěv z řad radioamatérů. A naopak my jsme byli pozváni pány OK1AIY a OK1VAM na návštěvu jejich mikrovlnných vysílacích zařízení na telekomunikační věž. Nezklamala ani paní ze Sport hotelu pod vrcholem, která si přišla stěžovat na TVI a na to, že nás slyší i z vypnutého rádia. Upozornila nás, jako mě loni, že je to naposledy a odešla.

 

Konečné resumé:

 

            Polní den mládeže:

            144 MHz         76 QSO           16.000 bodů               odhaduji 2. místo

            432 MHz         28 QSO           5.000 bodů                odhaduji 2. místo

 

            Polní den:

            144 MHz         530 QSO         135.000 bodů             odhaduji okolo 20. místa

            432 MHz         183 QSO           36.000 bodů             odhaduji okolo 15. místa

            1296 MHz       70 QSO             11.000 bodů             odhaduji okolo 10. místa

 

Z PDM mám velkou radost. Třiadvacítka taky pěkně překvapila a to jsme díky nezkušenosti operátorů nedohodili jediné spojení z sedmdesátky. Co jsem zaslechnul, snažili se o to alespoň 5x! Sedmdesátka podle očekávání, na 20W je to pěkný výsledek. Jsem rád, že si Michal GHZ sedmdesátku pěkně užil. A z „mého“ dvoumetru jsem trochu zklamán. Všeobecně je to klubový rekord. Na to, že převážná většina operátorů závodí akorát jednou ročně při polním dnu, to celkem ujde. Letos jsme vzpomínali na některé naše další kamarády, kteří se nemohli polňáku zúčastnit, toho času byli zatouláni po všech možných a nemožných koutech planety. Doufejme, že se příští rok sejdeme na kopci v hojném počtu. Kótu máme předem rezervovanou. ;-)

 

Všechny čtenáře zdraví Honza OK1COM.