Polní den Y2K opět na Vidouli

Opět začátek prázdnin a opět největší radioamatérský závod - Polní den. V radioklubu OK1OAB jsme se po dlouhých úvahách a debatách, ve kterých se nikomu nelíbil můj návrh jet na Ralsko, dohodli, že pojedeme tedy opět na Vidouli. Spíše jsme se nedohodli, takže jsme museli jet na Vidouli, HI. Tento rok jsme dokonce měli nové pásmo díky Martinovi OK1FRN a též díky sponzorskému daru akciové společnosti Ferona. Také patří diky Vláďovi OK1FET, který zajistil vstup do budovy a na stožár. Také jsme měli možnost vyzkoušet mého KECALA v akci. Měli jsme v plánu 3 vysílací střediska. Se dvěma PC a dvěma rotátory.
Naložili jsme se jako obvykle. Tj. Vojta OK1ZUB a Ondra OK1TOT u Vládi OK1FET a Martin OK1FRN přijel pro mne. Měli jsme plné kufry jídla no a také zaříz
ení. Když jsme přijeli na místo odnosili jsme všechny věci do "naší" místnosti. Vstup byl bez problému - tentokrát jsme měli i všechny potřebné klíče, kódové karty a průkazky potřebné ke vstupu.
Mezitím co já připravil stanoviště 1 a 2 pro provoz na 144 a
432 MHz ostatní “machři” vylezli na stožár a házeli mi dolů kabely. Pak jsme si podali oknem 9el anténu na 2m. Nakonec vše vypadalo takto: Na věži procházející skrz budovu byla anténa na 2m s rotátorem. A o cca 10m níže na ochozu byla 70cm anténa též s rotátorem. Vše vypadalo funkčně až na to, že se rotátory netočily. Již zbývala půlhodina do začátku PDM a antény se ani nehly (tedy v horizontálním směru). Následovala kontrola zapojených drátů v 100 žilovém kabelu. Vše probíhalo na frq. 145,275 tímto způsobem. FRN na věži: "Jednička bílá se žlutým proužkem. Dvojka zelená s rudým proužkem." A odpověd COM dole: "Nene! Jednička zelená s rudým proužkem a dvojka bílá se žlutým proužkem". To nebylo to nejhorší. Ale jak rozeznáte, ve směsi 100 drátků, bílý se žlutým proužkem od žlutého s bílým proužkem. Nakonec to dopadlo tak, že jsme anténu na 2m natočili na Moravu a já začal vysílat v PDM. Nevím co se přesně okolo mě dělo, ale vím, že Ondra si tam celou dobu hrál s jedním rotátorem, ve kterém se zadřelo ložisko. Nakonec stačilo rotátor namazat a vložit podložku. Druhý rotátor se podařilo zprovoznit ještě během PDM.
Pak začal pravý polní den. Na všech stanovištích jsme se tak střídali. Ale nejzajímavější bylo 3. stanoviště umístěné na půdě. Byla tam 706ka s transvert
orem na 23cm a stativ od kamery s 4elY (made by OK1FRN) na 23cm. Na krcku, která se vejde do natažené dlaně jsme udělali QSO přes 200km na 2W!
Vše již probíhalo tak jak mělo až do konce závodu. Pak jsme vše sklidili a jeli domů. #COM#